Címkék: félénk, sunyi, szégyenlős, nagyképű, furcsa, különc, bunkó…
Ilyen és hasonló beskatulyázásokkal, felcímkézésekkel találkozol nap mint nap introvertált emberként?
S vajon mi ennek az oka?
Külső szemlélő számára teljesen félreérthető a viselkedésed. Tényleg ezekkel a tulajdonságokkal, viselkedésmintákkal azonosítják az introvertáltakat. Aki csak a felszínt nézi, aki nem lát a mélyére a másik ember személyiségének, az könnyen ebbe a hibába eshet.
Mert igenis hiba bizonyos attitűdök alapján megítélni az embereket.
Azt mondják, mindenki magából indul ki. Ez így is van. Szokásunkká vált azt feltételezni, hogy a másik ember ugyanúgy működik, mint mi magunk. Csakhogy ez közel sem fedi a valóságot. Ahogy sok minden más is, a vérmérsékletünk is különböző, s ezért másképpen reagálunk helyzetekre, emberekre, érzésekre, konfliktusokra, mindenre.
A társadalom azonban az extrovertáltakra van alapvetően berendezkedve.
Az introvertált emberek gyakran háttérbe szorulnak munkahelyen, társaságban, közösségekben, párkapcsolatban. Mert valahogy mindig a nagyobb hangú az erősebb, s lássuk be, ezek a típusú emberek nem arra születtek, hogy középpontban legyenek. Hallgatásuk pedig gyakran megtéveszti környezetüket. Akkor pedig jönnek a már említett címkék.
Talán először csak a félénkség, vagy a túlzott szerénység a matricájuk. Gyerekkorban főleg, de ahogy az idő múlik, ahogy idősödnek, már nem lesznek ilyen elnézőek velük. Furcsának és különcnek titulálják őket. Majd mikor a személyiségükre visszacsatolásként ilyesfajta reakciókat tapasztalnak a többiek által, jó eséllyel felhúznak maguk köré egy jó magas falat, ahonnan csak kikukucskálnak néha körülnézni, hátha akad valaki, aki felfedezi, megérti és elismeri egyéniségüket.
A furcsától pedig már csak egy lépés, ha egyenesen lebunkózzák őket.
Mert valljuk be, néha valóban azzá válnak. A folyamatos támadások, a meg nem értettség szüntelen érzése egy befelé forduló embert sok esetben még jobban befelé fordít. S bizony előfordulhat az is, ha ebbe az örökös harcba valaki bele is fullad, megkeseredetté válik, s a külvilág további sanyargatásaira bizony agresszíven vagy bántóan válaszol.
Ugye, mennyivel jobb lenne, ha hagynának a saját ritmusodban élni?
Ha tudnák, hogy neked a figyelmed elsősorban befelé irányul, ezért energiát, életerőt nem a társas kapcsolataidból gyűjtesz, hanem önmagadból. Ha ilyenkor csak egyszerűen békén hagynának a körülötted élők, s engednék, hogy kettesben legyél önmagaddal, akkor nem frusztrálna az én-idő hiánya.
Ha pontosan ismernéd te is magadat, jobban megértenéd és elfogadnád a személyiséged vonásait, s ezáltal könnyebben tudnád megmutatni a környezeted számára a hozzád vezető utat. Mert ugyanis ne várjuk el, hogy minden és mindenki értünk dolgozzon. A mi felelősségünk az életünk, az, hogy hogyan hatnak ránk a külső ingerek, s az is, hogy ezekre mi a reakciónk.
Egy kis önismeret, önbecsülés és önbizalom persze nem árt, de ezen is lehet munkálkodni.
Ha alaposan megismered a vérmérséklet szerinti személyiségtípusod
jellemzőit, feldolgozod és megérted a motivációkat, akkor könnyen le fogod dönteni az önmagadnak felállított védőkorlátokat, melyek nemcsak védenek, hanem el is szigetelnek a külvilágtól. Ha hajlandó vagy kilépni a komfortzónádból és elindulni egy félelmetesnek tűnő, de nagyon is építő jellegű, már kitaposott ösvényen.